Kdo nečetl Harryho, jako by nebyl...

27. dubna 2015 v 15:05 |  Psáno jednou tužkou
Kulaté brýle a jizva ve tvaru blesku. Harry Potter, jméno, které všichni známe. Psal se rok 1997, kdy Joanne Rowling vytvořila nový svět plný čar a kouzel. Rok, kdy se na svět dostala postava malého kouzelníka, který přímo očaroval svět Británie. A nezůstal jen tam. Postupně se rozšířil do celého světa a díky své oblíbenosti nakonec ovládl i filmová plátna.


Moc dobře si pamatuju, když jsem byla na základce a začaly Potterovské knihy vycházet i u nás. To byl hit. Četli jsme je skoro všichni. Četli je děti. Četli je rodičové. Četli je učitelé. Když potom přišly knihy filmařům do rukou a objevily se v kinech, to byla teprve pecka! Harry Potter se jednoduše stal slavným a oblíbeným, získal nesčetně moc fanoušků a díky svému nadčasovému příběhu je stále tak aktuální a oblíbený. I nadále děti na základních školách si nosí jeho knihy do škole, ukazují je kamarádům a čtou si. Na středních školách se již dostaly do maturitní či doporučené četby. Pan Potter se stal klasikou, která se, troufám si tvrdit, nesmazatelně zapsala do historie literatury. Byl přeložen do 67 jazyků a prodáno více než 450 milion kopií. Takže kdo v dnešní době Harryho nečetl, přípradně neviděl filmy, jako by nebyl.

A protože Harryho považuju za velmi kvalitní a pěkné čtení, které by nemělo chybět snad v žádné knihovničce, pořídila jsem si ho i já. Tentokrát ale žádný český překlad. Hezky v originální verzi. Dlouho jsem v e-shopech hledala, až jsem konečně našla kompletní sérii, která se mi zalíbila. Harry je stále aktuální, proto není divu, kolik vydání už vyšlo. Tedy kolik různých druhů ilustrovaných obálek existuje. Kdo ještě nekupoval originální knihu, nemá zdání, o jak drahou záležitost se jedná. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla pro paperback, neboť je levnější. A které vydání u mě zvítězilo? 2014. Opravdu krásné vydání. Obálka má zlatým reliéfem napsaný název knihy a samotná ilustrace (přední i zadní strany) je dokonalá. Každá kapitola má svůj název ozdobený drobnými hvězdičkami. No úplně se nad tímto vydání rozplývám :)
 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Komentáře

1 Lulu Lulu | Web | 11. května 2015 v 11:39 | Reagovat

Toto vydanie je proste nádherné. :) Dúfam, že takéto budú aj nové paperbacky v preklade.

2 Monča =)) Monča =)) | Web | 23. května 2015 v 22:39 | Reagovat

To je výzva :).. Já jsem byla ráda, že jsem zvládla přečíst poslední díl v češtině :-D. Ráda čtu, ale bojím se číst knihy, které mají moc stránek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.