DEN TRIFIDŮ - když rostliny přechytračí lidstvo

13. dubna 2015 v 18:28 |  Čteno jedním očkem


Autor: John Wyndham
Originální názvev: The Day of the Triffids
Rok vydání: 1951

Nejprve bych ráda zmínila, jak jsem se k této knížce dostala. Bylo 28. března, 10:24 a částečné zatmění slunce, když kamarád prohlásil: "Taky sledujete částečné zatmění Slunce? A četli jste Den trifidů? :-))". Myslím, že není co dodat - knihu jsem v té době neznala, ale po takovéto hlášce přeci nikdo neodolá, aby si ji nepřečetl

Když se Bill probudí v nemocnici, něco je v nepořádku. Zjistí, že téměř všichni lidé oslepli při neznámém roji meteoritů. Této příležitosti využijí trifidi - geneticky upravené rostliny, které začnou útočit na lidskou rasu.

"Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa,
a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku."

Takže, máme tady trifidy - chodící a jedovaté rostliny. Autor si s jejich vytořením vyhrál a propracoval je do detailů, což je parádní. Pohrál si také s charakterem hlavní postavy Billa, který je velmi sympatický. Není přehnaně dobrosrdečný nebo lhostejný. Stejně tak témata v knize jsou aktuální. Příroda ohrožující lidstvo, lidstvo ohrožující přírodu. Je hezky vidět, že lidstvo není tak skvělé, jak si o sobě myslí a jak málo stačí, aby se celý svět zhroutil.

 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.