HUNGER GAMES - Aréna smrti - Vražedná pomsta - Síla vzdoru

13. dubna 2015 v 19:10 |  Čteno jedním očkem
Autorka: Susanne Collins
Originální název: The Hunger Games
Série: Hunger Games (1.)
Rok vydání: 2008

Autorka: Susanne Collins
Originální název: Catching fire
Série: Hunger Games (2.)
Rok vydání: 2009

Autorka: Susanne Collins
Originální název: Mockingjay
Série: Hunger Games (3.)
Rok vydání: 2010


Aréna smrti, stejně jako zbylé dvě pokračování Vražedná pomsta a Síla vzdoru, je velice poutavým čtením. Má vše, co kniha má mít. Silnou myšlenku, napínavou dějovou linii, vlastní svět a hrdiny, které milujete, nebo nesnášíte.

V dystopické Severní Americe existuje svět rozdělený na 12 krajů. Svět znavý Panem s Kapitolem, jakožto hlavním a zářivým městem. Aby Panem se svými dvanácti kraji (čím vyšší číslo kraj má, tím vyšší chudoba tam panuje) žil v míru, každoročně se pořádá televizní soutěž, do které jsou vylosováni z každého kraje dívka a chlapec, kteří následně v Aréně před televizními kamerama bojují na život a na smrt. Když během jednoho ročníku je za 12. kraj vylosována malá Prim, její šestnáctiletá sestra Katniss se za ni přihlásí jako dobrovolnice, čímž ochrání sestru před jistou smrtí v Aréně. A protože Katniss umí za pomoci luku a šípů ulovit zvíře, její šance k přežití v Aréně nejsou mizivé. Jakmile je však z řad chlapců vylosován mladý pekař Peeta, ten kluk s chlebem, vše se mění...

"Jsi okouzlující asi jako mrtvý slimák."

Svět Panem, ve které se knihy odehrávají, je až do morku kosti zkažený, nelítostný a krutý. Příběh, kde jsou náhodně vylosovány děti, které se navzájem musí v aréně pozabíjet, aby byl udržen mír je natolik zkažený, že jen ta představa nahání husí kůži. Přesto má něco do sebe autorka dokázala takovým příběhem zaujmout. Vytvořila tak krutý svět, který je přesto tak dokonalý. Do děje dokázala vložit cit a správné myšlenky a velice realisticky vylíčila emoce hlavní hrdinky, které knihy provázejí a po celou dobu podtrhují a připomínají celkovou myšlenku knih.

"Potřebuji jarní pampelišku. Zářivou žluť, která symbolizuje znovuzrození místo zkázy. Příslib, že život bude pokračovat bez ohledu na naše názory, že může být zase dobrý."


Autorka dokázala na postavách popsat plno lidských vlastností - humor, sarkasmus, naivitu, hloupost, mazanost, laskavost, nerozhodnost, nevědomost... Děj je originální, poutavý a propletený různými typy lásky, ne jen tou milostnou. Je promyšlený do poslední tečky. Není divu, že se sága dočkala filmového zpracování, které je taktéž velice precizné, a získala si takové úspěšnosti a oblíbenosti. Vše je zakončeno krásným epilogem - lepší si představit nedokážu.


 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Komentáře

1 Péťa Péťa | E-mail | Web | 16. dubna 2015 v 21:20 | Reagovat

Mám podobnou zkušenost jako ty, celou trilogii jsem přečetla hrozně rychle a zpětně mě to dokonce mrzí. Naposledy jsem se takhle nemohla odtrhnout od Harryho Pottera a předtím od Hobita, jindy jsem nic podobně silného nezažila :) prostě krásné knihy, co dodat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.