POVSTALECKÁ TRILOGIE - Divergence - Rezistence - Aliance

11. dubna 2015 v 18:54 |  Čteno jedním očkem

.
Autorka: Veronica Roth
Originální název: Divergent
Série: Povstalecká trilogie (1.)
Rok vydání: 2011
Autorka: Veronica Roth
Originální název: Insurgent
Série: Povstalecká trilogie (2.)
Rok vydání: 2012
Autorka: Veronica Roth
Originální název: Allegiant
Série: Povstalecká trilogie (3.)
Rok vydání: 2014

Nová trilogie, kterou čtou skoro všichni. Stojí ale za to? V dystopickém Chicagu - městě budoucnosti, kde je lidstvo rozděleno do pěti frakcí (Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost) - žije Beatrice. V šestnácti letech si musí vybrat, ve které frakci bude od teď, po celý život. Může zůstat ve své frakci Odevzdaných a nebo se vydat za dobrodružstvím do jiné...

"Když jsem si tehdy tetování nechala udělat, myslela jsem,
že když na sobě budu nosit slunce, nebudu se muset bát tmy."

Knihy jsou čtivé, napínavé a nenáročné s pěkným stylem ich-formy vypravování. Všechno je hezky popisováno z pohledu hlavní hrdinky. A tady se musím pozastavit. Velice hezké zpracování jejích pocitů. Přímočaré, jednoduché. Konečně kniha, kde se hrdina trápí nad něčí smrtí. Autorka se nebojí vylíčit ať už fyzickou nebo psychickou bolest. Ostatní postavy jsou velice sympatické a to včetně těch záporných. Nejzajímavější je asi Čtyřka, jehož jméno je dosti neobvyklé :) Zpětným pohledem mi přijde jen trošku škoda, že se autorka nerozepsala o životě v jednotlivých frakcí.

"Máš tu pistoli?" zeptá se Peter Tobiase. "Ne", řekne Tobias.
"Myslel jsem, že budu metat kulky z nosních dírek, tak jsem ji nechal nahoře".

Divergence přinesla něco nového. Odtrhnout se od ní je téměř nemožné. I sama o sobě působí jako plnohotnotné dílo. Její pokračování Rezistence, ač se dá, že se ponese ve stejném duchu a se stejnou jiskrou, není zas tak pravda a děj spíš jen natahuje. Ale i to není zas takový problém a kniha je přesto super. Nejhorší je to pak s poslední částí. Tady kniha ztratila všechno to svoje "nové" a všechno svoje kouzlo. To, co ji zachránilo byl nečekaný zvrat na posledních stránkách.

"Oheň, který hoří tak jasným plamenem, nemůže planout dlouho." 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.