Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot...

21. června 2015 v 9:53 |  Psáno jednou tužkou
Třetí neděli v červnu se nejen v Americe slaví Den otců. U nás se tomuto svátku nijak veliká pozornost nevěnuje. Plno lidí pořád neví, že něco takového existuje. Jak to vlastně s tímto svátkem je? Má Den otců vůbec nějaký smysl nebo to je jenom ztráta času?

Doba, kdy otec viděl dítě až několik dní po porodu je pryč. V dnešní době muži mohou doprovázet manželku během porodu. Když se podíváme na roli otce v rodině, jen málokdo by popřel, že dítě potřebuje oba rodiče, matku i otce. Pro kluky je otec vzor chování - tedy, jak se chová otec, budou se chovat v dospělosti i chlapci. U děvčat zase ovlivňuje výběr budoucího partnera - žena si vybírá právě partnera podobného svému otci.

Jako většina matek i otcové chtějí mít se svým potomkem opravdový vztah. Nestačí jim své dítě vídat pár minut denně a výchovu a vše kolem nechat na matce. Nechtějí čekat na to, co z dítěte vyroste. Proto se aktivně podílí na výchově. Malé dítě koupou, se starším píšou úkoly. Jezdí na výlety, řeší problémy. Přirozeně každé dítě potřebuje ke svému vývoji jak ženský, tak mužský vzor. A že se najde sem tam nějaký otec na "mateřské" dovolené není dnes žádný převrat.

Přijde mi smutné, že komerčním svátkům (jako je třeba Valentýn) se dostává větší pozornosti, než právě Dni otců. Hlavně v dnešní době, kdy většina rodin žije "na hromádce", bez sňatku, je potřeba upozornit na důležitost role otce. Děti tátu opravdu potřebují. Ono se vlastně říká, že Den otců vznikl na popud jedné dívky, kterou společně s jejími sourozenci vychovával otec, když jim zemřela matka. Jako poděkování pak pro něj uspořádala oslavu... :)

Díky všem mužům, kteří se snaží být svým dětem dobrými táty :-)

"Když jsem měl 20 let, myslel jsem si, že můj otec je idiot. Když jsem měl 30 let, občas jsem si myslel, že má docela pravdu. Když mi bylo 40 let, tak jsem si myslel, že to byl celkem moudrý chlap. A když jsem měl 50 let, řekl jsem si: kdyby tu tak byl a poradil mi!" Tomáš Baťa

 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.