Americký sniper

14. listopadu 2015 v 13:33 |  Čteno jedním očkem

Originální název: American Sniper
Autor: Chris Kyle, Scott McEwen, Jim DeFelice
Vydání originálu: 2012

Tato kniha, částečně memoár, částečně autobiografie, zachycuje Kyleovo působení v americké armádě. Chris Kyle byl nejúspěšnějším odstřelovačem v historii Spojených států půsovící u Navy SEALs.

Jednoduchá, žádný literární zázrak, ale velmi čtivá kniha. Jistěže je v ní obsažena jistá dávka sebevědomí a VLASTENECTVÍ, ale to u Amíků je obvyklé. Kniha odhaluje Kyleův život - že byl fanatikem a armádě věnoval vše (dal jí přednost i před rodinou). V příběhu jde vidět, jak se Kylův charakter postupně mění, vyvíjí a jak ho život ve válce dokázal změnit. A co tady nemůže chybět, je typický armádní humor. V knize si autoři vyhravají také se zbraněmi a každou, kterou kdy Chris použil, více či méně popisují. Čtenář se dozví mimo jiné i o výcviku SEALů.

"Dcera je ještě malá a neprojevila o zbraně příliš velký zájem.
Podezírám ji ale z toho, že se to brzy změní. Každopádně bude
muset zvládnout výcvik se střelnými zbraněmi, než dostane
svolení randit. K čemuž dojde, až jí bude tak třicet."

Čtrnáct kapitol rozdělených ještě na menší podkapitolky. Podkapitolky jsou stručné a krátké - malé odstavečky o několika větách. Každý první řádek odstavečku je psán velkými písmeny, což je milé oživení textu. Žádné dlouhý popis, žádné dlouhé dialogy. Stručné a výstižné. Vzpomínky (příběhy) jsou doplněné krátkými pohledy manželky Taye. Některé události tedy vidíme jak z pohledu Kyla, tak z pohledu jeho ženy. A je to zajímavé, dívat se na jednu věc více očima.

Nejprve jsem viděla film. Moc se mi líbil, takže jsem pak hned sáhla po knize. A nelituju toho. Je to výborná kniha. Film je taky výborně zpracovaný, ale jak už to bývá - ani do sebelepšího filmu se nedají tak dobře promítnout myšlenky a pocity hrdinů.

 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Komentáře

1 HockeyGirl HockeyGirl | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 15:04 | Reagovat

Četla jsem to a film viděla několikrát. Skvělé v obou podáních. Bradley Cooper tam hrál nejlíp ze všech jeho rolí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.