SOFIIN SVĚT - Světově nejžádanější dějiny filozofie

9. července 2016 v 17:40 |  Čteno jedním očkem

Originální název: Sofies verden, Roman om filosofiens historie
Autor: Jostein Gaarder
Vydání originálu: 1991

Když nám na Filozofii dal vyučující za úkol přečíst si libovolnou knihu týkající se filozofie, moje volba byla jasná - Sofiin svět. Už tenkrát na střední škole nám o této knize jeden učitel povídal, vychvaloval ji a já si ji zapsala do seznamu knih, které bych si jednou ráda přečetla. A jsem ráda, že na vysoké jsem ji mohla přečíst jak pro svoji zvědavost, tak pro splnění studijních povinností (aneb dvě mouchy jednou ranou :)).

Sofiin svět je román a zároveň učebnice filozofie. Z pohledu učebnice je kniha zaměřená na dějiny filozofie. Postupně se dějinami dostaneme až do doby Freuda a povídání o vesmíru. Každá kapitola zabývajíc se filozofickým myšlení je stručně a jednoduše popsána, propojena s mnoha praktickými příklady, což knihu nejen oživuje, ale hlavně čtenáři umožňuje pochopit danou problematiku.

"Jediná otázka může být třaskavější než tisíce odpovědí."


Co se týče románu ukrytého v knize - příběh je o mladé norské dívce Sofii, která jednoho dne nalezne ve schránce záhadný dopis. Záhadný v tom smyslu, že obsahuje jen dvě zvláštní (filozofické) otázky. Tyto záhadné dopisy se Sofii začnou ve schránce pravidelně objevovat, z čehož se stane pro ni "filozofický kurz", který ji pomalu ovlivňuje v životě. Příběh Sofie je perfektně zapracovaný do knihy. Pro mě sice byl chvílemi zdlouhavý, zhruba uprostřed jsem ho vypustila úplně, avšak ke konci nabral obrat a znovu mě do děje vtáhl.

Velice pozitivně hodnotím, že si autor jak s postavami, tak se čtenáři pohrává a dělá legraci. Kniha je poutavá, zajímavá, do detailů promyšlená. Někoho by mohla odradit její tloušťka, ale věřte, že čtení uteče jako voda. I obálka knihy je moc hezká - jednoduchá, ale přesto hezká.

 


Anketa

Byl jsem zde...

... Fantomas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.